Kako izabrati psa je pitanje koje morate postaviti sebi kada birate kućnog ljubimca. Naveli smo par smernica kojih bi se trebalo pridržavati u izboru psa.

Birajte vašeg psa u skladu sa vašim načinom života i shodno životnim uslovima. Uzmite u obzir temperament, veličinu i dlaku, pored ličnosti vašeg novog čana porodice. Neke rase imaju osobine koje mogu biti neprihvatljive u nekim određenim uslovima , kao što je hiperaktivnost ili sklonost ka lajanju. Vaš veterinar je vredan izvor i mogli biste da ga konsultujete pre nego što krenete u potragu za vašim ljubimcem.

Kako izabrati psa - Grupe Pasa

Odabir rase

Postoje dve vrste pasa – čistokrvni i mešanci. 124 poznate rase pasa grupisane su u sedam kategorija: lovački, radnički, terijeri, igračke, sportski, nesportski i pastirski. Postoji preko hiljadu vrsta mešanaca. Svaka od ovih vrsta ima jedinstvenu ličnosr. Psi koji su prvobitno odgajani radi neke svrhe imaju tendenciju da zadrže te karakteristike. Ovi psi zahtevaju dodatne treninge i strpljenje. Odabir specifične rase ne garantuje određeno ponašanje, ali birajući potomstvo od životinja koje imaju željeni temperament ne povećava šanse za dobijanje najboljeg ljubimca. Mešanci mogu biti prelepi, inteligentni,druželjubivi isto kao i čistokrvni psi. Veterinari, knjige sa osobinama rasa (koje se mogu naći u biblioteci ili u pet šopovima) ili izložbe pasa mogu biti odličan izvor informacija o nekoj posebnoj vrsti, njihovim karakteristikama i potrebama.

 

Odabir štenca

Novo štene može biti odličan dodatak porodici, ali sa zabavom dolazi i odgovornost za brigu o njemu. Pripremite se za potrebe vašeg štenca pre nego što ga usvojite. Izaberite štene koje je aktivno, druželjubivo i radoznalo. Izbegavajte one koji izgledaju plašljivo ili reže na ljude. Ako izaberete štene koje je stidljivo zato što Vam ga je žao, budite svesni da takvi psi mogu biti plašljivi tokom celog života. Plašljivi psi mogu postati agresivni i početi da ujedaju. Ravnoteža je ključ, zato treba tražiti životinje koje su u dobrom okruženju. Temperament rođaka štenaca može biti indikacija za njihovo buduće ponašanje. Uvek treba kontaktirati vlasnike psa od kojeg uzimate štence i raspitati se o ponašanju njegovih roditelja i o zdravlju. Zdravi psi brže uče. Česti kontakti sa štencem u ranoj fazi njegovog života ubrzavaju proces prlagođavanja na porodicu. Najbolje je usvojiti štenca starosti od 6 ili 10 nedelja. Neke grube igre sa vašim novim ljubimcem mogu prouzrokovati agresiju kasnije. Ako se odlučite za ptenca budite spremni na lom po kući i medicinske troškove.

 

Odabir starijeg psa

Kako bi ste dresirali kuče onako kako Vi želite, nije potrebno da udomite štenca. Možete naučiti i starog psa novim trikovima. Za neke porodice je najbolje da usvoje starijeg psa čiji temperament, veličina , dlaka i ponašanje već formirano. Prilikom usvajanja ili kupovine starijeg psa, potrebno je ispitati sve njegovog prethodnog vlasnika. Treba se raspitati o njegovoj ličnosti. Najbolje je udomiti psa koji je ostao bez doma, ali treba obratiti pažnju i raspitati se da li je pas napušten od strane vlasnika zbog njegovog lošeg ponašanja ili iz nekih drugih razloga. Obezbeđivanje psa bez doma, ljubavlju i sigurnošću može i Vama obezbediti vernog pratioca.

 

Prijatelj ili zaštitnik?

Mnogi psi, pa čak i oni sitni, laju kada se stranac približi njihovoj kući ili dvorištu. Lavež je uglavnom dovoljan da otera lopove. Psa ne treba trenirati da bude napadački pas. Psi za napad zahtevaju posebno rukovanje i dresuru da bi se sprečila povreda ljudi, ili povreda člana Vače porodice.