Babezioza pasa
Teško oboljenje pasa koju izaziva protozoa iz roda Babesia a prenose je krpelji iz roda Rhipicephalus i Dermacentor. Nije poznato koliko vremena krpelj treba da provede na psu da bi ga zarazio, ali smatra se da je potrebno više od 24 h. Inkubacija traje od 7 do 21 dan. Babesia parazitira u eritrocitima i izaziva njihovo propadanja tako da dolazi do anemije.
Prvi simptomi su visoka temperatura i do 42 C ,potištenost, gubitak apetita, žutilo sluzokoža, splenomegalija. Urin dobija tamnu boju ( bilirubinurija i hemoglobinurija.)
Kod akutnih slučajeva ako se ne sprovede lečenje dolazi do uginuća. Moguće su invazije u subkliničkoj ili hroničnoj formi u zavisnosti od vrste Babezije. Izlečeni psi nakon terapije mogu postati nosioci Babezije. Preventiva je tretman pasa preparatima protiv krpelja u periodu od februara do novembra.
Erlihioza
Erlihioza je zarazna bolest koju izaziva Erlichia canis koji spada u grupu rikecija a prenosi se putem krpelja iz roda Rhipicephalus sanguineus.
Ženka krpelja se zarazi sa E.canis dok se hrani krvlju psa u akutnoj fazi bolesti. Jednom inficiran krpelj prenosi E.canis na druge pse sledećim hranjenjem.
Klinički se razlikuju tri faze bolesti, akutna, subklinička i hronična.
Akutna faza nastaje 1 do 3 nedelje od inficiranja i manifestuje se sa visokom temperaturom višom od 40 C, depresijom, gubitkom apetita, konjuktivitis, povećanje limfnih čvorova.
Subklinička faza se razvije otprilike posle 2 do 4 nedelje u toku koje životinja izgleda prividno zdrava. Ova faza može trajati mesecima. Neke životinje mogu eliminisati uzročnika ,a kod drugih bolest može preći u hroničnu fazu.
Hroničnu fazu karakteriše letargija, gubitak telesne težine, povišena temperatura, otok limfnih čvorova nekada i neurološke smetnje. U ovom stadijumu se može dogoditi da terapija nema učinka .
Srčana dirofilarioza
Uzročnik ove bolesti je Dirofilaria immitis nematoda iz reda Spiruata. Odrasle ženke su duge 25 do 30 cm, a mužjaci 12 do 20 cm. Parazit živi u desnom srcu i plućnoj arteriji. Vektori su komarci iz roda Aedes, Anopheles i Culex.
Pas se zarazi ujedom komarca koji u sebi nosi mikrofilarije. Nakon 2 do 3 meseca sazrevanja u potkožnom tkivu razviju se nezreli adulti koji cirkulacijom dospevaju do desnog srca i plućne arterije gde se presvuku u odrasle dirofilarije. Odrasle dirofilarije se pare i počnu polagati mikrofilarije koje se posle toga nalaze u cirkulaciji i spremne su za prenošenje putem komaraca na sledećeg domaćina.
Klinički simptomi su hroničnog karaktera.Većina pasa ne pokazuje kliničke simptome
mesecima,a pojava simptoma zavisi od broja parazita i fizičke aktivnosti psa. Kod blagog oblika može se primetiti brže umaranje psa u toku fizičke aktivnosti. Kod uznapredovanog oblika javlja se dugotrajan kašalj, otežano disanje, anemija. U kasnijoj fazi dolazi do nakupljanja tečnosti u abdomenu, edem nogu, dehidratacije.
Lečenje veoma složeno tako da se treba koncentrisati na preventivu koja podrazumeva tretman pasa repelentima koji odbijaju komarce.