NAJBOLJE  VREME ZA PARENJE

Idealno vreme za uparivanje kuja određujemo merenjem nivoa progesterone u krvi. Radi se i citoloski bris vaginalne sluzokože  ali je to više subjektivna metoda  tako da prednost dajemo ovom prvom naćinu detektovanja idealnog momenta za oplodnju. I jedan i drugi način ponekad zahteva ponavljanje postupka da bi dobili što tačniji rezultat.

SKOTNOST

Kuje nose 60-62 dana  u nekim slučajevima i duže. Detektovanje graviditeta moguće je utvrditi  ultrazvučnim pregledom oko 30’tog dana graviditeta. Savetujemo vlasnike da dehelmintizaciju i vakcinaciju kuja odrade pre parenja kuja kako ne bi rizikovali i napravili neku od komplikacija u trudnoći. Takodje savetujemo vlasnike da kuje hrane izbalansiranim i kvalitetnim obrokom kako bi predupredili probleme koji mogu nastati posle porodjaja.

Pripreme za koćenje kuja počinju nekih 24h pred porodjaj obično sa uznemirenošću i odbijanjem hrane, pravljenjem legla za koćenje.

POROĐAJ

Vlasnik kuje mora da prepozna trenutak kada porođaj ne ide normalnim tokom i pozove veterinara a to su situacije kada štenjenje traje predugo  kada kuja pokazuje znake malaksalosti i iscrpljenosti. Takodje treba biti oprezan kod  svih trudnoća koje traju preko 68 dana jer mogu da budu problematična štenjenja. U slučaju da ni jedan zahvat ne daje rezultate pribegava se CARSKOM  REZU.

STERILIZACIJA KUJA I MAČAKA

Po ovom pitanju vlasnici zivotinja često imaju predrasude da će životinja posle sterilizacije da promeni ponašanje. Predočićemo vam neke pozitivne aspekte ovog zahvata. Sterilizacijom se odstranjuju jajnici i materica. Pozitivni zdravstveni aspekti su prevencija tumora mlečne zlezde. Ukoliko se sterilizacija uradi pre prvog estrusa rizik od nastanka tumora mlečne zlezde se svodi na nulu. Ovim zahvatom preveniramo i neka oboljenja materice (piometra i tumori)  i  jajnika (tumori I ciste). Ne dolazi do promene karaktera i ponašanja kuje posle sterilizacije.