Dermatologija

Koža je najveći organ u telu i zbog toga zahteva posebnu negu i pažnju. Ta nega se ogleda u pravilnom održavanju higijene do pravilne ishrane. Greške koji vlasnici često prave odnose se na česta kupanja i kupanja neadekvatnim šamponima kao i nepravilna ishrana hranom koja u sebi sadrži komponente na koju su životinje intolerantne i izazivaju alergijsku reakciju koja je okidač za infekciju kože. Zdrava koža je otporna na infekcije, a okidač u nastanku infekcije su alergeni, ektoparaziti i endoparaziti.

 

ATOPIJSKI DERMATITIS PASA

Najčešća dermatoza pasa. Ima genetsku predispoziciju i inflamatorne i pruritične manifestacije bolesti povezane sa IgE antitelima koja su usmerena protiv alergena iz okoline. Alergeni mogu biti razni polen, grinje, alergeni iz hrane. Klinički znaci mogu biti sezonski I nesezonski.Najveći broj pasa pokazuje sezonalnost oko 80% i znaci bolesti se javljaju u proleće i leto. Prvi znak bolesti je svrab. U početku moze da bude svrab bez promena na koži a kasnije se javljaju rane kao posledica češanja I griženja koze, opada dlaka a rane se inficiraju bakterijama ili gljivicama. Najčešće zahvaćena područja koze su ušne školjke, podpazušna regija, stomak, usne…

Vazno je što pre reagovati! Konsultovati svog veterinara i krenuti sa terapijom jer što se više odlaže promene na kozi će biti izrazenije pa će i lečenje duze trajati.

DEMODIKOZA

Demodikoza je parazitsko oboljenje kože pasa i mačaka.Uzročnik je parazit demodex canis kod pasa i Demodex cati kod mačaka. Ovaj parazit zivi i razmnožava se u folikulu dlake i lojnom zlezdama. Psi se inficiraju prvih dana zivota ali to ne znači da će doći do kliničke manifestacije bolesti.To zavisi od imunog statusa organizma i bolest se ispoljava u periodima oslabljenog imuniteta. Najčešće se ispoljava kod štenadi starosti 3- 8 meseci. Promene najčešće zahvate prvo predeo glave – oko očiju, obrazi njuška a ogledaju se u opadanju dlake i postepenom povećanju bezdlačnog dela kože. Postoje dva oblika demodikoze – lokalizovana koja zahvata manji deo kože i ima dobru prognozu i generalizovana koja zahvata veći deo kože i prognoza je lošija i zahteva dugotrajno i uporno lečenje. Dijagnoza se postavlja pregledom skarifikata kože pod mikroskopom. Demodeks nije zarazno oboljenje i ne prenosi se sa jednog na drugog psa.

BUVE

Najrasprostranjeniji ektoparazit koji dovodi do problema sa kožom. Napadaju razne životinjske vrste i hrane se krvlju domaćina na kome parazitiraju. Razvoj buve ide kroz nekoliko stadijuma –jaja,larva,lutka i odrasla buva. Kod pasa i mačaka ujed buve izaziva svrab i češanje. Pojedini psi pokazuju veliku osetljivost na ujed buve tako da je nekada dovoljna mala infestacija buvama a alergijska reakcija velika. Najčešće grizu predeo oko korena repa. Na tim mestima opada dlaka, koža je u ranama i ukoliko se zapusti posle nekoga vremena pas izgleda jako loše. Najbolji način borbe protiv alegijskog dermatitisa je redovan tretman pasa i mačaka protiv buva i drugih ektoparazita. Danas postoji veliki broj ektoparazitskih sredstava a Vaš veterinar će vam predložiti najbolje rešenje za vašeg ljubimca.

ŠUGA KOD PASA I MAČAKA

Šuga je nesezonsko oboljenje pasa, mačaka, drugih životinja pa i čoveka. Javlja se u uslovima držanja životinja u lošijim higijenskim uslovima. Uzročnici šuge su šugarci iz roda Sarcoptes, Notoedres i Otodectes.

Kod pasa najčešći uzročnik je Sarcoptes scabiei var. canis. Klinički znaci su svrab i češanje koji prvo zahvata noge i grudi. U početku svrab je manji a sa povećanjem broja parazita i svrab se pojačava a koža biva zadebljala sa puno rana, krasti i delova kože bez dlake. Svrab se pojačava noću i na toploti.
Kod mačaka najčešći uzročnik je Notoedres cati. Promene prvo zahvate ušne školjke, glavu pa vrat. Promene se ogledaju u opadanju dlake, zadebljanju kože i krastama. Sve vreme je prisutan svrab i češanje.

Dijagnoza se postavlja mikroskopskim pregledom skarifikata kože. Veterinar prepisuje terapiju u zavisnosti od težine oboljenja.